Baňkování, masážní baňky


Oblíbená pomůcka masérů, některých lékařů a především lidového léčitelství našich babiček dnes najde uplatnění nejen v léčení, úlevě od bolesti , ale i při celulitidě. Dříve se používaly tak, že se nejdříve vytřely lihem, zapálily páry lihu v baňce a rychle aplikovaly na postižená místa. Jak baňka chladla vytvářela podtlak a vsála pokožku Dnešní moderní tzv. bezohňové baňky (skleněné odsávací, gumové nebo silikonové ) již nepotřebují otevřený oheň a jejich aplikace je tak velmi pohodlná, rychlá a především bezpečná. Stačí baňku přiložit na postižené místo, na nástavec ventilku nasadit podtlakovou pumpu a odsát z baňky vzduch. Baňka pak již vykoná potřebné.
Baňky najdou uplatnění nejen v rukou masérů, po krátkém zácviku u masérů popř. lékařů, kteří baňky využívají ve své  praxi lze baňky účinně používat i v domácnosti.

  Eshop - masážní baňky a přístroje

 

Email  " infocbrno@centrum.cz ". Objednané zboží zpravidla posíláme dobírkou za cenu poštovného podle tarifů České pošty, neúčtujeme balné.

MÁTE ZÁJEM VĚNOVAT SE BAŇKOVÁNÍ PROFESIONÁLNĚ ? ZPROSTŘEDKUJEME VÁM ÚČAST V MASÉRSKÉ ŠKOLE.


 1. SILNOSTĚNNÉ skleněné masážní baňky

Ohňové masážní baňky v praktické  kartonové krabici balené po 20 kusech . Jedná se o baňky strojně vyráběné silnostěnné s průměrem hrdla cca 40 mm (Obr.1). Prodej možný i po jednotlivých kusech - viz. eshop.

                                                                                         

 

 


 2. SILNOSTĚNNÉ skleněné masážní baňky

Bezohňové (odsávací) masážní baňky s ventilkem v plastové krabici s odsávačkou balené po 12 nebo 8 kusech. Jedná se o strojně vyráběné skleněné silnostěnné baňky s ventilkem (v horní části) na který se nasazuje odsávačka, kterou se odsává vzduch z baňky přiložené na pokožku. Velkou výhodou tohoto systému je, že podtlak v baňce se dá přesně nastavit. Průměr hrdla baněk je cca 40 mm. (Obr.2)

   

 

   

 3. TENKOSTĚNNÉ  borosilikátové masážní baňky 

Ohňové masážní baňky vyráběné ručně z borosilikátového polotovaru (speciální sklo pro výrobu laboratorních pomůcek s vysokou odolností. Prodej po kusech. 

   

 • sloupové s průměrem hrdla cca 26 a 36 mm (Obr.3)

 • kulovité s průměrem hrdla cca  20, 30, 40, 50, 58 a 90 mm (Obr.4)

 • kulovité masivní (silnostěnné) cca 50 mm

 • kulovité s širokým límcem ( WILLI) s průměrem cca  50 mm  

 

 

 

 4. TENKOSTĚNNÉ  borosilikátové masážní baňky 

Bezohňové masážní baňky vyráběné ručně z borosilikátového polotovaru v horní části s krčkem pro masazení odsávacího balonku (nemá ventilek, tedy na každé baňce při aplikaci balonek zůstává na rozdíl od baněk odsávacích s ventilkem). (obr. 5)

Baňky s krčkem a balonkem dodáváme s průměrem hrdla cca 20, 30, 36, 50 a 58 mm. Prodej po kusech.

 

 5. SPECIÁLNÍ VÝROBKY z laboratorního skla

Akupresurní  tyčinka SuJok ( obr. 6)

     

   

 6. BAŇKY   GUMOVÉ (viz. foto 8)

Bezohňové masážní baňky  z modré pryže v sadě 4 kusů s různým průměrem hrdla  cca 32, 48, 65 a 75 mm. Prodej jen celé sady.


          

 7. BAŇKY   SILIKONOVÉ  (viz. foto 8)

Bezohňové masážní baňky ze speciálního zdravotnického silikonu s průměrem hrdla cca 54 mm v praktické kartonové krabici s obrázkovým návodem k aplikaci  obsahující 8 ks. Prodej celé sady i jednotlivých kusů - viz. eshop.

 

 

 8. BAŇKY   PLASTOVÉ s odsávačkou  

Bezohňové masážní baňky z lehkého plastu různých průměrů v horní části s ventilkem a uvnitř trnem pro nasazení akupresurního hrotu s magnetem (jižní nebo severní pól). V sadě je odsávačka, která se nasazuje před aplikací baňky na ventilek a po odsání potřebného množství vzduchu se sejme a použije na další baňku. Pro možnost samoobslužného použití baňek na těžko přístupných místech (např. na zádech je v sadě přiložena plastová ohebná hadička, které se nasazuje na ventilek baňky a nástavec na odsávačce.

Sady a jejich obsah:

 •  sada HT6 (foto 9) obsahuje odsávačku, 4 vyjímatelné akupresurní nástavce, po 1 ks  baňky s  venkovním průměrem hrdla  cca 28mm, 36mm, 46mm, 52 mm, 60mm a 70mm.

   

 •  sada  HT12 ks (foto 10) obsahuje odsávačku, nástavce s magnety 3 ks jižní, 3 ks severní a dále po 2 ks baňky s průměrem hrdla  cca 26mm,36mm, 45mm, 52mm, 60mm a 70mm

 

 •  sada HT24 ks (foto 11) bsahuje odsávačku, nástavce s magnety 6 ks jižní a 6 ks severní  a dále po 4 ks baňky s venkovním průměrem  cca 30mm, 35mm, 45mm, 53mm, 62mm a 70mm.


Sada nahřívací 20 ks
Sada 8 ks s odsávačkou

baňka sloupová;


baňky různé, křížová 

baňky 8,5 až 58 mm s balonkem

Su-Jok 

baňky gumové  

baňky silikonové 

sada 6 ks
sada 12 ks
sada 24 ks

Historie baňkování se začala psát již ve starověku, kdy baňky patřily ke standardní výbavě tehdejších léčitelů. Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, revmatismu, svalových problémů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potížích nebo bolestí provázejících menstruační cyklus, zmírňují akné.

Kontrindikace 

Neaplikovat baňky tehdy nedoporučí-li to lékař a dále při akutní trombóze, křečových žilách, výskytu otevřených a hnisavých ran, aneurysma, rozsáhlých varixách a otocích srdečního původu.

Jak fungují baňky

Baňky jsou skleněné kulovité nádoby, naplněné horkým vzduchem. Ochlazováním se v nich vytvoří podtlak, díky kterému se přisají na pokožku. Modernější, tzv. bezohňové baňky využívají podtlakovou pumpu a ventilek uprostřed kopule baňky (bezpečná a pohodlná manipulace). Princip užití se podobá metodě akupresury. Terapeut najde reflexní bod ovlivňující určitý orgán v těle a ten prostřednictvím baněk 'nabudí'.Metoda je efektivní například i při léčbě astmatického záchvatu, kdy se baňkami stimulují body na těle a pacient do několika minut začně opět normálně dýchat.

Účinky baňkování

 1. mechanický - zlepšují prokrvení a uvolnění

 2. reflexní - stimulace  vnitřní orgány

 3. probuzení lymfatického systému - z těla se po aplikaci odplavuje velké množství škodlivin

Délka procedury

Délka procedury je individuální, doporučuje s aplikace 5 až 25 minut. Lidé se po proceduře cítí lehčí, pružnější a plni energie. Někteří označují tuto metodu za bolestivou, jiní pociťují pouze příjemný tah kůže. Záleží to na prahu bolesti, který má každý člověk nastaven jinak. Nepříjemným doprovodným efektem baňkování je popraskání drobných cévek a tvorba modřin (rozsah je individuální, je závislý na osobní dispozici, délce aplikace a podtlaku v baňce). Zhruba po třech až sedmi dnech se tyto modřiny z těla ztratí.

Baňkování podrobně

Kladení baněk se provádělo v lázních i v domácnostech k potlačování bolestí pohybového aparátu a mírnění vnitřních potíží. Ve své době to byl jedinečný způsob, podobně jako přikládání pijavic, kterým se odváděly z organismu jedovaté látky. V Indii a Číně se baňkovalo pomocí bambusových rourek a staří Germáni prý používali kravské rohy. Dnešní baňkaři používají skleněné nebo plastové kulovité nádobky, v nichž vytváří  podtlak předehřátím nebo odsáváním.

Sympatičtější a také častěji používané jsou tzv. ' suché baňky ' - ty se sázejí na neporušenou pokožku a silným podtlakem vytváří podlitiny. Velmi podobné pijavicím jsou tzv. ' krvavé baňky ' - kdy se předem pokožka nasekne nebo několikrát napíchne jehlou, takže baňka vlastně nasává krev. Baňkami lze ale také masírovat. Po vydatném natření masážní emulzí či aromatickým olejem se přisátou baňkou jezdí po svislé ose podél páteře a krouží se jí nad citlivými místy, které se tak výrazně prokrví a účinek se dostaví na celé ploše. Účinek baněk je podobný jako u klasické masáže, ale dosahuje se jej opačně. U každé masáže se musí vytvořit tlak na kůži a tkáně pod ní (stlačování), kdežto u baněk je kůže s podkožními tkáněni nasávána do baňky podle velikosti podtlaku , což mívá i intenzivnější vliv na místa aplikace baněk.

Postupem času se z domácností baňkování přesunulo do rukou lékařů, aby se ve dvacátém století vrátilo zpět k 'laikům'. Touto zvláštní metodou se léčily např. plicní a srdeční choroby či neplodnost. Dnes se používá i na odstranění moderního fenoménu, jakým je stres a napětí. Říká se, že kdo baňkování jednou zkusí, nedá na něj dopustit a vrací se k nim.   Poznámka : baňky zpravidla nejde aplikovat na ochlupená místa - neboť kolem chloupků pod hrdlem baňky se přisává "falešný" vzduch a baňka odpadne.

9. Ušní svíce, moxa

Principem účinku ušní svíce je přirozený a šetrný způsob čištění sluchového ústrojí od nadbytečného ušního mazu a nečistot hlouběji do ucha. Hořením ušní svíce dochází ke změkčení ušního mazu vlivem tepla a jeho posunutí společně s nečistotami ven z ucha díky podtlaku vzniklého komínovým efektem při hoření svíce. Tímto procesem dochází k blokování rizika vytvoření ušní zátky z ušního mazu a dále také k vyrovnávání tlaku v oblasti hlavy, ucha a krku přes Eustachovu trubici.

Jak ušní svíce působí? Teplo vytvořené hořením svíčky změkčuje nahromaděný maz a podtlak ho i s dalšími nečistotami vysaje komínovým efektem.Svíce vytahuje materii do okolí 5 cm do stran i hloubky postiženého místa (lze použít i na další partie).

Postup použití 1. vyrobte si z papíru kroužek s otvorem uprostřed na svíčku, nasuňte kroužek na spodní část scíčky a zapalte ji na širším konci.
2. Položte hlavu do vodorovné polohy a zasuňte svíčku nehořícím, užším koncem kolmo do ucha. Dbejte na správnou polohu svíčky. Svíčka musí být ve svislé poloze, aby nebyla nakloněná do strany. Ušní svíčka má správnou polohu tehdy, když můžete slyšet příjemné praskání a šumění ohně.
3. Když svíčka dohoří po rysku, vytáhněte ji a uhaste v připraveném poháru vody. Hoření trvá 10 – 12 minut.
Po použití ušních svíček, velmi pozitivně ovlivní celkový zážitek, dodatečný odpočinek v trvání 15 – 30 minut.

Ušní svíce jsou podpůrnou terapií, která dokáže pomoci při onemocněních jako jsou infekce dýchacích cest a uší, nemoci horních cest dýchacích, pocitech tlaku, hučení a pískání v uších a dalších. Aplikaci ušních svící nabízejí často maséři jako doprovodnou činnost. Ušní svíce je uprostřed dutá, nemá na rozdíl od klasické svíce knot a její vnitřní část je z přírodní tkaniny. Na vrchu je tenká vrstva včelího vosku. Klient si při terapii lehne na bok, svíce se mu přiloží nehořící stranou k uchu a pomalým šroubovitým pohybem se pak vloží kolmo do ucha. Po celou dobu terapie je svíce u ucha přidržována. Na principu komínového efektu se pak z ucha do svíce vytahují usazeniny a ucho se čistí. Svíce se nechá dohořet přibližně do 2/3 – to trvá přibližně 10 minut pro každé ucho. Poté se okraje zvukovodu opatrně vyčistí a namasírují. Během terapie je slyšet zvuk, který připomíná praskání ohně v krbu.

Kdy je vhodné použít ušní svíci:

Kdy není možné ušní svící použít:

Tato zdravotnická pomůcka nachází uplatnění při preventivní péči o vnější sluchové ústrojí, především pak jako nástroj v případe odstraňování nadbytečného ušního mazu, nečistot a pro vyrovnávání tlaku v oblasti hlavy a krku. Teplo ze svíce prohřívá i mikrosystém ušního boltce, tím působí na reflexní zóny, které touto stimulací příznivě ovlivňuje průběh nemocí z nachlazení a bolesti hlavy.

Ušní svíce jsou určené všem, kteří si chtějí ošetřit sluchového ústrojí nebo si odstranit z ucha vodu po koupání v moři nebo v bazénu. Mohou být prospěšné pro osoby, které pracují v prašném prostředí či pro osoby trpící tlakem v uších při pobytu na horách nebo po cestování letadlem.

K tomuto úkonu budete potřebovat asistenta. Položte se na bok někde v klidu, podložte si hlavu polštářem, případně se přikryjte dekou- celá procedura trvá totiž přibližně dvacet minut (10 minut na každé ucho). Poté se zavede svíčka do ucha a zapálí se. Je dobré poté utěsnit okolí ucha gázou nebo kapesníkem, aby neunikal vzduch. Nemusíte se obávat stékání vosku, vše je bezpečné, plamínek pomalý a stálý. Po dohoření se zbytek svíčky vyjme, uhasí se v připravené sklenici s vodou. ucho se dočistí smotkem vaty a celá procedura se opakuje na druhé ucho. 

 


Eshop


© ELISA